2. fejezet
2007.10.10. 20:09
2.
Fiatal lny lt a szfn. Haja sttvrs, arca bartsgos. Zld macskaszemeivel rdekldve nzett a detektvre, aki most gy tett, mintha nem is rdekeln, mirt van itt a ltogat.
- n dr. Watson vagyok. Krem, meslje el, mi jratban van.
- Szmthatok a diszkrcijra, doktor r?
Holmes elfordult az ablaktl s lehuppant egy szkre.
- Watson-nl diszkrtebb embert nem ismerek, kisasszony.
- Rendben van. A nevem Hilda Jennings. Tantnknt vgeztem, s hrom ve vagyok neveln a nhai Lord George Henderson zvegynl, akit kt ve vett el felesgl Lord Edward Bertram.
- Bertram? – krdezett vissza Watson.
- Tudja Watson, a politikus. Mvelt, szrakoztat s intelligens ember hrben ll. s nagyon fiatal: ha jl tudom, 35 ves.
- 36. – szlt kzbe a lny.
- , ksznm. Ha emlkeim nem csalnak, rendkvl fontosnak tartja a klflddel kiptett kapcsolatok polst s jak ktst, tovbb a gazdasg korszerstsnek egyik lharcosa.
- gy van, Mr. Holmes.
- Igazn rokonszenves embernek tnik. – mondta Watson.
- Valban az. – helyeselt a vendg. – Ez azonban nem mondhat el a felesgrl, Lady Catherine-rl. Hideg s kimrt, ami nem lenne akkora baj, azonban pnzhes is. Nylt titok az alkalmazottak krben, hogy csak a pnzrt ment hozz Lord Bertram-hoz. Miutn Lord Henderson meghalt, a Lady-nek szksge volt valakire, aki fedezni tudja ignyeit. Rtallt a megfelel ldozatra. Lord Bertram csak a munkjnak lt, s magnyos volt. Az zvegy csinos s okos asszony, az ujja kr csavarta a frfit, pedig rlt annak, hogy lett csaldja. A boldogsg nem sokig tartott, de gy tnt, Lord Bertram beletrdtt abba, hogy ha szerelmet nem is kapott az lettl, legalbb van, aki hazavrja. De az nem a felesg, hanem a gyerekek. Daniel 5, Elisabeth pedig 8 ves. Nagyon szeretik mostohaapjukat, s az rzs klcsns. gy viselkedik velk, mintha a sajtjai lennnek. Az r sokat van tvol, munkja miatt. Olyankor a gyerekek mindig velem vannak. A Lady, trsadalmi ktelezettsgeire s fontos elfoglaltsgaira hivatkozva nem nagyon trdik velk. Sokkal inkbb foglalkoztatja James Burston, Lord Edward egyik bartja. Mr. Burston gyvd, s igencsak jl megy sora. Rendszeresen megltogatja az rnt, kicsit tbbszr annl, minthogy egy kedves bart tenn. Ha rtik mire gondolok…
Holmes halvnyan elmosolyodott.
- rtjk, mire gondol. Krem, folytassa.
- Az utbbi egy hnapban Lord Edward elg sokat tartzkodott otthon, de a legtbbszr bezrkzott az irodjba. Ideges volt, sztlan, a gyerekekkel sem nagyon beszlgetett. ket ez nagyon zavarta. A felesgt nem. Amikor rkrdeztem a dologra, az asszony leteremtett, hogy nem tartozik rm, s trdjek a magam dolgval. A frjnek sok a munkja, s fradt. Ennyi.
- Utal brmi is arra, hogy ms is lehet a dolog mgtt, mint a fradtsg? – krdezte a doktor.
- Csak a megfigyelseimre s a megrzseimre tudok tmaszkodni. Korbban, amikor Lord Bertram otthon volt, sokat beszlgettnk. Amikor a gyerekek jtszottak a kertben, s n figyeltem ket, lelt mellm s beszlgettnk. A munkjrl, a gyerekekrl, a zenrl, knyvekrl, mindenrl. Tbbszr mondta, hogy olyan j velem beszlgetni, mert megnevettetem, s mert megnyugszik mellettem. Igyekeztem figyelemmel kvetni politikai tevkenysgt s ennek nagyon rlt. Sokszor felshajtott, hogy brcsak a felesgvel is ilyen jl megrtenk egymst.
A lny sznetet tartott. Nagyot shajtott, majd folytatta.
- Idvel tbbet reztem Lord Bertram irnt, mint amennyit egy neveln rezhet az irnt, aki alkalmazza. Ez megneheztette a dolgomat, de elfedtem az rzseimet. Megelgedtem a jbart szerepkrrel. Sajnos az rzseim nem csillapodtak, csak ersdtek. Valahnyszor meglttam a Lady-t Mr. Burston-nel, vagy Lord Edward-ot hullafradtan hazarkezni, megszakadt a szvem.
Holmes felllt a szkbl, s az ablakhoz ment.
- Ez egy nagyon szomor s szentimentlis trtnet, de nem rtem, miben segthetnk n.
- Lord Bertram hagyomnyosan j kapcsolatokat pol nmet politikusokkal s zletemberekkel. Tbbszr is kezdemnyezte, hogy Anglia s Nmetorszg jobban fogjon ssze, mint politikai, mint gazdasgi tren. A trgyalsokon tbbszr rszt vett Mr. Burston is, mint jogi szakrt. Egyszer, amikor az gyvd r nlunk volt, meghallottam, hogy veszekednek. Lord Edward soha nem emelte fel a hangjt. ppen a kertben voltam, amikor hallottam, hogy az r felkilt: „Afrika?” Folyton csak azt hajtogatta, hogy errl sz sem lehet, s ez veszlyes. „Nem hasznlhatom ilyesmire a politikai befolysomat. Tudom, hogy sok pnz jnne be belle, de ez akkor sem tisztessges.” Mr. Burston megprblta lecsillaptani, de akkor mr rdekelt, mirl van sz s – szp dolog, nem szp dolog -, meglltam hallgatzni. Mr. Burston ecsetelte, hogy ez teljesen trvnyes dolog, ugyan nhnyaknak nem fog tetszeni, de ez csak rszletkrds. A tbbit mr nem hallottam, mert mennem kellett a gyerekekhez.
Holmes hallgatott, majd megszlalt.
- Hol van most Lord Bertram?
- Itt van Londonban. Tegnap rkezett, s vrhatan kt htig fog itt tartzkodni.
- n hogyhogy nem a gyerekekkel van?
- Azrt, mert a Lady elbocstott. Tegnap, miutn a Lord eltvozott.
- A frje tud errl?
- Nem hinnm. A gyerekeknek is azt kellett mondanom, hogy nszntambl jttem el.
- Mit gondol, a Lady rjhetett arra, hogy n tud a frje gyeirl? – szlalt meg Watson.
- Nos az asszony azt hozta fel indokknt, hogy a gyerekek tlsgosan ktdnek hozzm, s n is hozzjuk. Azt mr csak mellkesen tette hozz, hogy a frje is inkbb tlti velem az idt, mint vele. Ami nem zavarn, ha nem vetne rossz fnyt a hzassgukra.
Hilda felllt s Holmes-hoz ment. A detektv szembe fordult vele. A lny hangja nagyon komoly volt, szavait lassan, megfontoltan formlta:
- Azrt fordulok nhz, Mr. Holmes, mert attl tartok, hogy Lord Edward olyan gybe keveredett, amely nem csak t teheti tnkre, de slyos diplomciai bonyodalmakat is okozhat. Itt most nem csak a Lord irnt tpllt gyengd rzelmeim sugallta dologrl van sz, hanem egsz Anglirl.
Holmes mlyen a lny szembe nzett, de tartotta a pillantst. Msodpercekig lltak ott, vgl a frfi megszlalt.
- Mit is mondott, hol van Lord Bertram londoni laksa?
|